تست و اندازه گیری

اسیلوسکوپ چیست؟

اسیلوسکوپ چیست؟

معرفی:

از نامش مشخص است: oscillo – برای نوسان دادن (تغییرات بالا و پایین) و scope – برای مشاهده کردن. به عبارت دیگر، ابزار یا سیگنال الکتریکی ای است که با گذشت زمان دامنه آن تغییر می کند.

اسیلوسکوپ ها انواع مختلفی دارند آنالوگ:اشعه کاتدی (CRT)- دیجیتال:ال سی دی.

اسیلوسکوپ ها با توجه به استانداردهای جدول زمانی الکترونیک قدیمی هستند و برای اولین بار در WW2 برای کمک به توسعه اولین سیستم رادار ظاهر شدند، اما همچنان وجود دارند و از آن زمان تاکنون تغییر پیدا کرده اند. اما در مقاله، اسیلوسکوپ آنالوگ و مبتنی بر CRT مورد نظر است زیرا برای خرید، این اسیلوسکوپ مقرون به صرفه خواهد بود. تعداد زیادی اسیلوسکوپ مستعل و کاملا کاربردی، به راحتی در دسترس هستند.

خریدهای عالی مستعمل شاملTektronix ، HP (Agilent) و National است. هرچه پهنای باند اسیلوسکوپ بیشتر باشد(حداکثر فرکانسی که با دقت نشان می دهد)، هزینه آن بیشتر است. برای استفاده عمومی، 20 مگاهرتز کافی است، اما اگر می خواهید روی موارد RF کار کنید، 100 مگاهرتز بهتر است. بالاترین توانایی خود را داشته باشید. اما اگر مبتدی باشید، اسیلوسکوپ پیچیده و گران قیمت شما را ناامید خواهد کرد. نگران تاخیر زمانی نباشید- در 40 سال استفاده از اسیلوسکوپ، ممکن است سه یا چهار بار به آن نیاز باشد.

چرا به جای مولتی متر از اسیلوسکوپ استفاده می کنید؟

اسیلوسکوپ می تواند فراتر از اعداد موجود در صفحه نمایش مولتی متر را نشان دهد. اسیلوسکوپ به شما این امکان را می دهد تا سیگنال های الکتریکی، DC و AC را “ببینید”. به طور خلاصه، تغییرات ولتاژ برحسب زمان را نشان می دهد. بنابراین اگر آن را به یک منبع موج سینوسی متصل کنید، یک موج سینوسی روی صفحه مشاهده خواهید کرد و روابط شکل موج های مختلف با یکدیگر مانند فاز و فرکانس را مشاهده خواهید کرد.

موارد اصلی به شرح زیر است:

  • مشاهده سیگنال ها در نقاط مختلف تقویت کنند برای بررسی اعوجاج، برش و جبران.
  • با نگاهی به مدارهای دیجیتال برای بررسی شکل و سطح پالس ها، شاید اشکالات ناخواسته، ببینید که اسیلاتورها مرتب و با فرکانس مناسب کار می کنند. و
  • نگاهی به سطح خروجی مبدل گیتار، میکروفون و …

در داخل اسیلوسکوپ چه چیزی وجود دارد؟

به طور خلاصه، یک لامپ مانند CRT با یک کاتد گرم شده در انتهای آن وجود دارد، و انتهای صفحه یک آند (با پوشش فسفر) با ولتاژ بسیار بالا(هزاران ولت، بنابراین دستان خود را از آنجا دور نگه دارید!) که به آن اعمال می شود. ولتاژ بالا باعث می شود که یک دسته الکترون کاتد را ترک کرده و به آند (صفحه) برخورد کنند و باعث فلورسن (درخشش) آن در نقطه برخورد شود. در دو طرف باریکه تیوب، دو مجموعه صفحه انحراف X و Y وجود دارد. اگر پتانسیلی را به این ها اعمال کنید، باعث انحراف پرتو و حرکت از مرکز می شود. بنابراین اگر ولتاژ متناوب را به صفحات Y (عمودی) وصل کنید، یک خط عمودی روی صفحه خواهید داشت. برعکس، اگر همین کار را با صفحات X انجام دهید (افقی)، یک خط افقی دریافت می کنید.

اگر چند قطعه مدار دیگر اضافه کنیم – تقویت کننده / میراگر برای کنترل سطح سیگنال ورودی Y، یک نوسانگر رمپ زمانی برای اعمال بر روی صفحات X و ایجاد یک منحنی افقی و روشی برای همگام سازی با فرکانس ورودی و فاز – شما یک اسیلوسکوپ اساسی خواهید داشت. روی صفحه نمایش گراتیکول قرار دارد و هر دو تقویت کننده X و Y دارای پین های کنترل تنظیم شده هستند تا انحراف عمودی را در volt/division و افقی را در میکرو ثانیه بر میلی ثانیه در هر قسمت نشان دهند.

برای دیدن برندها و محصولات بر روی لینگ زیر کلیک کنید:

محصولات اسیلوسکوپ

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *