روشنایی تا چه حد در ظاهر صورت یک فرد تغییر ایجاد می‌کند؟

روشنایی یا نورپردازی مناسب یکی از فاکتورهای مهم در حرفه عکاسی است. این نور پردازی بستگی به شرایط و هدف عکاس دارد و همواره متناسب با آن تغییر می‌کند. اگر نور به درستی تنظیم نشود، نمی‌توان انتظار عکسی زیبا را داشت. با الکینو همراه باشید تا با اهمیت نور در عکاسی آشنا شوید.

روشنایی عکس پرتره در صورتی جذاب می شود که از چندین منبع نور استفاده شود. همانطور که در شکل 1 مشاهده می شود در صورتی که تنها از یک منبع نور استفاده شود، وجود سایه در چهره ها باعث میشود افراد ترسناک یا غیر دوستانه به نظر برسند. نور پرکننده و ملایم سایه ها را از بین می برد و ظاهر افراد را بهتر می کند، به همین دلیل است که معمولاً در عکاسی و فیلم برداری استفاده می شود. روشنایی عکس پرتره، چندین چالش فنی را به همراه دارد که بسیاری از عکاسان مد و طراحان قرن هاست با آنها مواجه شده اند.

زاویه-تابش-نورشکل 1: از بالا چپ (فقط نور پایین، نور جانبی 45 درجه، نور روز، نور جانبی خشن؛ روشنایی متقابل، نور محیط، نور شمع؛ نور پس زمینه توسط پنجره)

سه عامل مهم جهت گرفتن یک عکس مناسب عبارتند از :

  1. جهت و تعادل نور
  2. ضریب وضوح رنگ منبع
  3. دمای رنگ

جهت و تعادل نور

تصویر یک شخص می تواند در شرایط نوری مختلف به طور چشم گیری متفاوت به نظر برسد. همانطور که قبلاً ذکر شد، استفاده از تنها یک منبع نور باعث ایجاد سایه‌های خشن زیر چشم‌ها و سایر نواحی صورت می‌شود که حتی در بهترین حالت یک اثر نامطلوب است. در شرایط نور پس زمینه، تابش خیره کننده نور روز یا سایر منابع، چهره ها محو می شوند. متعادل کردن نور محیط و جهت آن می تواند چهره را شکل دهد و به شخصیت اضافه کند.

ضریب وضوح رنگ منبع

ال ای دی هایی با ضریب وضوح رنگ بالا (CRI)، رنگ پوست، مو و چشم‌ها را دقیق‌تر و طبیعی‌تر از ال ای دی هایی با خاصیت ضریب وضوح رنگ پایین‌ نشان می‌دهند. با توجه به این که اکثر محصولات روشنایی پارامترهای CRI (یا Ra)، Rf را دارند، در انتخاب منابع نور LED، این پارامترها به محدود کردن گزینه های شما کمک می کند. استاندارد IES TM-30 چندین سال است که جهت سنجش معیار رنگ عرضه شده است که میتوان از آن کمک گرفت اما هنوز به طور جهانی توسط طراحان استفاده نشده است.

ضریب-وضوح-رنگ-منبعشکل 2: از چپ به راست ضریب وضوح رنگ کمتر به بیشتر

در شکل 2، عکس‌های گرفته شده در یک استودیو، چهره‌هایی را نشان می‌دهند که با دو منبع روشنایی LED مختلف 3000 کلوین روشن شده‌اند. در سمت چپ،  LED ها دارای ضریب وضوح رنگ کمتر (CRI80) و در سمت راست دارای ضریب وضوح رنگ بیشتری (CRI95) هستند. مقایسه مستقیم نشان می دهد ضریب وضوح رنگ پایین تا حدودی مایل به سبز به نظر می رسد. این نشان می دهد که چشمان ما در تشخیص تفاوت های رنگی ظریف، بسیار خوب هستند.

دمای رنگ

توصیه می کنیم یک دمای رنگ را انتخاب کنید که برای استفاده در اتاق بهترین باشد. اگر از منابع روشنایی بیشتر در شب استفاده می شود، دماهای گرمتر بهتر است. اگر بیشتر در طول روز استفاده شود، دمای کمی خنک تر، مناسب تر است. در شکل 3 از سه منبع روشنایی LED با دمای رنگ متفاوت استفاده شده است.

شکل 3: از چپ به راست از دمای رنگ سرد به گرم، 4000، 3000 و 2700

نتیجه نهایی

تغییر جهت دادن فرآیند طراحی برای روشنایی مسکونی با اولویت دادن به افراد در ابتدا ممکن است یک مفهوم انقلابی باشد، اما هیچ نقطه ضعفی ندارد! این فقط یک تغییر ظریف در دیدگاه است به این دلیل که روشنایی عکس چهره در صورتی که مناسب باشد باعث ایجاد بهترین ظاهر و احساس در افراد میشود، بنابراین از مهم ترین بخش های طراحی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *